CZY WIESZ, ŻE...


...pontyfikat Jana Pawła II jest czwartym co do długości w dziejach Kościoła ? Od chwili wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - 16 października 1978 r. - do 1 lipca 2003 roku minęły już 24 lata, 8 miesięcy i 15 dni..

...papież Jan Paweł II biegle włada 7 językami ? Są to; Włoski, Hiszpański, Angielski, Łaciński, Francuski, Niemiecki i Rosyjski...

...Jan Paweł II jest pierwszym papieżem czytającym bez okularwów. Jest również pierwszym papieżem noszącym zegarek na rękę. Pozatym Karol Wojtyła jest również pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, uprawiającym wspinaczkę górską, pływającym kajakiem, Pierwszym który czysto odśpiewał "Ite, missa est" i pierwzsym w dziejach Słowianinem wybranym na głowę Kościoła. Jest również największym podróżnikiem wszechczasów spośród wszystkich papieży.

...dzienny przegląd wiadomości z całego świata przygotowuje dla Ojca Świętego zespół księży pracujących w watykańskim Sekretariacie Stanu. Każdego ranka czytają oni około 30 dzienników z Włoch i innych krajów, wybierają artykuły i piszą z nich krótkie streszczenia. Tak przygotowany raport składa się z około 20 stron i składany jest papieżowi każdego ranka o godzinie dziesiątej rano.

...przydomek Karola Wojtyły brzmi Lolek i został mu on nadany już w dzieciństwie. Nadal używają go jego rodzina i przyjaciele z Polski.

...w każdą podróż zagraniczną Jan Paweł II, zabiera z sobą pojemniki ze swoją własną krwią. Dzieje się tak, ponieważ ma bardzo rzadką grupę krwi, a w sytuacji krytycznej urzędnicy Watykanu nie chcą polegać na zagranicznych bankach krwi.

...papież Jan Paweł II ma do swojej dyspozycji basen zbudowany z betonu i szkła na gruntach pałacowych. Lecz jest on czymś więcej niż tylko basenem, ponieważ znajduje się tam także sauna, solarium i sala gimnastyczna.


Materiały pochodzą ze strony: www.opoka.org.pl/zycie_kosciola/jan_pawel_ii

Powrót do >>> Strona Główna


© 2003 Jasiek Knigawka