BLISCY PAPIEŻOWI


Wybierz interesującą Cię pozycję

Rodzice  < do góry >
Rodziców stracił dawno temu, ale do dzisiaj zachowuje ich we wdzięcznej pamięci. W czasach, gdy upada autorytet rodziców, Papież przypomina, że matkę i ojca należy czcić, kochać i szanować. Czyni to nie tylko w swoim nauczaniu, ale także poprzez osobisty przykład.

Biskup Stanisław Dziwisz  < do góry >
"Stasiu Dziwisz, czy się nie dziwisz?" - miał powiedzieć po wyborze na papieża Jan Paweł II do swego sekretarza, księdza Dziwisza. Ojciec Święty i "don Stanislao" rozumieją się w pół słowa. Na pewno ułatwia im to fakt, że obaj są góralami z pochodzenia.

Książę Kardynał Adam Sapieha  < do góry >
Wielki poprzednik Karola Wojtyły, człowiek, któremu zapewne zawdzięczamy w dużej mierze Papieża-Polaka. Ogromnie skromny, choć książę. Serdeczny, ale piekielnie uparty. Na pewno jeden z panteonu wielkich Polaków.

Rzecznik Joaquin Navarro-Valls  < do góry >
W przeszłości - lekarz psychiatra i dziennikarz. Dziś ten 63-letni Hiszpan jest rzecznikiem prasowym, jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników Jana Pawła II.

Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński  < do góry >
"Ksiądz prymas stał się szczególnym... zwornikiem. Zwornik jest tym, co tworzy sklepienie i odzwierciedla siłę fundamentu budowli" - napisał Papież w homilii odczytanej podczas uroczystości pogrzebowych kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kardynał Franciszek Macharski  < do góry >
Jeden z najbliższych współpracowników Karola Wojtyły i Jana Pawła II, kardynał Franciszek Macharski, ma wygląd księcia Kościoła, jednak ujmuje wszystkich swoim bezpośrednim sposobem bycia. Nawet idąc w procesji do ołtarza, dostrzegając w tłumie kogoś znajomego, potrafi "puścić oko", a przechodząc obok dziennikarza, rzucić krótko: "cześć!".

Biskup Tadeusz Pieronek  < do góry >
Podczas okupacji, jako chłopak, pasał krowy, dzisiaj jest jednym z najbardziej znanych polskich biskupów. To jedyny hierarcha, który przyznał publicznie, że jest koneserem wina i piwoszem. Jako góral z Żywiecczyzny preferuje rodzimego "żywca".

Kardynał Andrzej Maria Deskur  < do góry >
Mimo, iż od 1978 roku jest sparaliżowany i porusza się na wózku inwalidzkim, nigdy nie traci poczucia humoru. Dziennikarzom mówi, iż pozostał w Rzymie jako forma spłacania przez Kościół w Polsce świętopietrza.

Kardynał Joseph Ratzinger  < do góry >
Jest jednym z paradoksów historii, a ludzie wierzący powiedzieliby: zrządzeniem Opatrzności, że Papieża-Polaka wspiera i przyjmuje kierowane na niego z różnych stron ataki kardynał rodem z Niemiec. Na losach obu - choć w sposób diametralnie różny - odcisnęła piętno II wojna światowa.

Kardynał Angelo Sodano  < do góry >
Zwrócił na siebie uwagę całej Polski, kiedy podczas mszy na różnych etapach papieskiej pielgrzymki w roku 1999 trochę kalecząc polszczyznę odmawiał fragment modlitwy eucharystycznej w koncelebrze z Ojcem Świętym. "Kto to, kto to?" - dopytywali się wierni. "To kardynał Sodano z Watykanu" - odpowiadali wtajemniczeni.

Fotograf papieski Arturo Mari  < do góry >
Ten stuprocentowy Włoch od początku pontyfikatu jest zawsze i wszędzie tam, gdzie Papież. Ma też przywilej robienia mu zdjęć w sytuacjach szczególnie prywatnych. Któż nie pamięta jego słynnej fotografii, przedstawiającej wymizerowanego i z bandażem na ramieniu Jana Pawła II na łóżku szpitalnym w pięć dni po zamachu?

Beczka  < do góry >
Duszpasterstwo akademickie było prawdziwym oczkiem w głowie kardynała Karola Wojtyły. Szczególnie zaś legendarna już "Beczka" u dominikanów - kuźnia młodych kadr demokratycznej opozycji w czasach PRL-u.

"Tygodnik Powszechny"  < do góry >
Papież czytał "Tygodnik" od zawsze. Także i dziś co tydzień zagłębia się w jego lekturze. Ilekroć któryś z publicystów pisma ma okazję spotkać się z Ojcem Świętym, słyszy: "Tak, tak, znam, czytałem niedawno pański artykuł...". Mówi, że lektura "Tygodnika Powszechnego" jest dla niego rodzajem nałogu, którego nie potrafi i nie chce się pozbyć.

Jerzy Ciesielski  < do góry >
W 1985 roku w Krakowie rozpoczęto proces beatyfikacyjny Jerzego Ciesielskiego (1929-1970), profesora Politechniki Krakowskiej, świetnie zapowiadającego się naukowca, reprezentanta Polski w koszykówce, przyjaciela księdza Karola Wojtyły od czasów studenckich.

Jerzy Kluger  < do góry >
Do najbliższych przyjaciół Papieża zalicza się Jerzy Kluger, żydowski kolega Karola Wojtyły jeszcze z Wadowic. Choć wskutek wojny stracił z nim kontakt na prawie 30 lat, obecnie potrafi znaleźć czas na serdeczne spotkania, a nawet na wspólną Wigilię.

Jan Tyranowski  < do góry >
Jest rzeczą zdumiewającą, ale może wcale nie przypadkową, że tak wielki wpływ na kształtowanie się osobowości młodego Karola Wojtyły wywarł nie uczony, nie intelektualista, nie wielki kaznodzieja, ale prosty, pozbawiony talentów człowiek, z zawodu krawiec.

Mieczysław Kotlarczyk  < do góry >
"Świętej pamięci Mieczysław Kotlarczyk uważał, że moim powołaniem jest żywe słowo i teatr, a Pan Jezus uważał, że kapłaństwo, i jakoś pogodziliśmy się co do tego" - powiedział papież Jan Paweł II, wspominając najbliższego przyjaciela.


Materiały pochodzą ze strony: www.muzeumwspomnien.pl/index.php

Powrót do >>> Strona Główna


© 2003 Jasiek Knigawka